top of page
Obrázek autoraCentrum Brusinka

Multilingvní herecké studio v Brně opět otevírá své brány: rozhovor s lektorkou Eliškou Houserovou

V Brně po přestávce znovu ožívá Multilingvní herecké studio pod vedením profesionálů z Multikulturního centra Brusinka. Studio, které se zaměřuje na divadelní umění a rétoriku, vítá všechny, kteří se chtějí zapojit a prohloubit své dovednosti, ať už jsou začátečníci nebo mají nějaké zkušenosti. O tom, co vše tato práce obnáší, jsme si povídali s lektorkou Eliškou Houserovou.

Eliško, můžete nám přiblížit svou cestu k divadlu a k pozici lektorky v Multikulturním centru Brusinka?

K divadlu jsem se dostala už jako malá přes mamku, která u nás ve městě s kamarády založila amatérské loutkové divadlo pro děti, kde jsem s ní trávila hodně času. Postupně jsem se divadlu začala věnovat se svými kamarády, až jsem se přihlásila na JAMU na specializaci činoherní režie – a vzali mě. V tuto chvíli jsem již absolventkou. Divadlo mě fascinovalo vždy. Skvěle v sobě propojuje jednotlivé složky a pro svou existenci potřebuje různorodé lidí – od herců, přes scénografa až k technickému zázemí. Své uplatnění si tu tedy může najít hodně různých lidí, kteří se posléze spojí, aby vznikla výsledná inscenace. Je to o dialogu s ostatními. Při své práci s amatéry (ale nejen) jsem také měla možnost vidět, že to není “jen” forma uměleckého vyjádření. Divadlo může zlepšit komunikační dovednosti, posílit sebevědomí, podpořit rozvoj fantazie nebo jen pomoci najít skupinu lidí, s nimiž lze tvořit a sdílet své zájmy. A hlavně to všechno může být zábava! A tak jsem se dostala do Multikulturního centra Brusinka, kde bych tuhle radost z divadla a společného dialogu ráda sdílela dál!

Co vás na práci lektorky nejvíce baví?

Baví mě pracovat s novými lidmi, kteří přichází z různých kulturních ale i společenských kontextů, společně vytvářet bezpečné prostředí, kde se lidé mohou otevřeně vyjádřit, zkoušet nové věci a rozvíjet se. Také je pro mě důležité, že mohu sdílet něco, co mě baví a dává mi to smysl – divadlo a vzájemný dialog. Dialog je pro mě klíčový, protože věřím, že se můžeme učit od sebe navzájem. V tomto ohledu mě baví i multikulturalita centra. Ráda pracuji i v různém a bohatém jazykovém prostředí. Jazyky vždycky byly mojí slabostí.

Mám zkušenost s prací s profesionály i s neprofesionály jak v angličtině tak i v češtině, což člověka naučí vždy naslouchat a přizpůsobovat způsob i tempo práce jednotlivým skupinám. Navíc flexibilita, která je součástí této práce, mi umožňuje využít různé nápady a ověřovat tak jejich funkčnost v praxi.

Jaké máte zkušenosti s divadlem mimo výuku?

Během svého působení jsem měla možnost pracovat na různých projektech. Prvními většími projekty byly Překrásná je nepotřeba nářku ve Studiu Marta (což byla má magisterská absolventská inscenace) nebo Sedmero krkavců, které jsem měla možnost zkoušet jako svou první velkou inscenaci po absolvování JAMU v Městském divadle Zlín.

Kromě toho jsem ale i během školy pracovala na různých projektech, ráda bych zmínila Home Being, realizovaný v rámci projektu Youngsters Kulturního centra Co.labs. Šlo o vícejazyčný projekt, kde jsme ohledávali hranice domova, hranice jazyka a vzájemného porozumění napříč ním. K multikulturním projektům jsem se dostala i skrze možnost spolupracovat na dvou inscenacích realizovaných se studenty programu Erasmus+, kteří byli na JAMU. A pak také zatím nepravidelnou spolupráci s učiteli a žáky základních škol, kde jsem jim pomáhala získat jistotu v používání divadelních principů a vytvořit výslednou inscenaci. Ale bylo by toho ještě mnohem víc.

Je pro vás důležitá tematická blízkost při spolupráci s dalšími umělci?

Ano, je to jeden z faktorů, který se snažím zohlednit při navazování spoluprací. Ráda pracuji mimo jiné na projektech s tématy hledání své identity, hledání identity ve světě, hledání svých kořenů. Myslím, že v dnešním světě je důležité vytvářet prostor pro dialog mezi různými kulturami a tím podporovat vzájemné porozumění.

Jaké jsou vaše plány v Multikulturním centru Brusinka?

Mým cílem je nejen učit, ale také nadále rozvíjet svůj vlastní přístup k divadlu a rétorice. V Multikulturním centru vidím obrovský potenciál pro setkávání lidí z různých prostředí a kultur. Jsem přesvědčená, že právě tato diverzita přináší obrovské bohatství jak do umění, tak do osobního rozvoje každého z nás. Ráda bych se podílela na vytváření prostoru, kde se lidé mohou nejen vzdělávat, ale také společně tvořit a rozvíjet své zájmy.

Co byste chtěla vzkázat těm, kteří váhají, zda se do hereckého studia přihlásit?

Neváhejte! Divadlo není jen o samotném hraní, ale i práci na naší schopnosti komunikovat, kreativitě a nalézání sebevědomí v tom, co děláme. Ať už máte zájem o herectví, rétoriku nebo se jen chcete setkat s lidmi, kteří sdílejí vaše zájmy, Multilingvní herecké studio je místem, kde můžete růst a tvořit v bezpečném a inspirativním prostředí. Budeme se na vás těšit každé úterý od 17:30!


50 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page